Niemieckie nazwy polskich miejscowości

Niemieckie nazwy polskich miejscowości

Niemieckie urzędowe nazwy miejscowości położonych obecnie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązujące do 1945 roku.

Adamowo Ellerwald elbląski  
Anglity Angnitten elbląski  
Aniołowo Rapendorf elbląski  
Antomieszki Antmeschken gołdapski
Anuszewo Annussewen piski
Arklity Arklitten kętrzyński  
Asuny Assaunen kętrzyński  
Audyniszki Audinischken gołdapski
Augamy Augam bartoszycki  
Augustyny Agstein lidzbarski  
Awajki Awecken elbląski  
Babiak Frauendorf lidzbarski  
Babieniec Babziens kętrzyński  
Babięta Babenten mrągowski  
Babięty Babenten szczyciński  
Babięty Wielkie Gross Babenz iławski  
Babki Oleckie Legenquell olecki  
Babrosty Babrosten piski  
Bagienice Althöfen mrągowski  
Bagienice Małe Bruchwalde mrągowski  
Bagnity Bagnitten ostródzki  
Bajdy Boyden iławski  
Bajdyty Beyditten bartoszycki  
Bajorski Gaj Bajohrenwalde kętrzyński 1938–1945 Blankenwalde
Bajory Małe Klein Bajohren kętrzyński
Bajory Wielkie Groß Bajohren kętrzyński
Bajtkowo Baitkowen ełcki
Balewo Groß Bredsende elbląski  
Bałąg Ballingen olsztyński  
Bałdy Balden olsztyński  
Bałoszyce Gross Bellschwitz iławski  
Bałowo Ballau mrągowski  
Banaszki Gut Banaskeim a. Bannaskeim kętrzyński  
Banie Mazurskie Benkheim gołdapski  
Barciany Barten kętrzyński  
Barczewko Alt Wartenburg olsztyński  
Barczewo Wartenburg (in Ostpreußen) olsztyński  
Bartąg Bertung olsztyński  
Bartoszyce Bartenstein bartoszycki  
Bezławki Bäslack kętrzyński  
Bęsia Bansen olsztyński  
Biała Piska Bialla piski
Biała Wola Dittrichsdorf lidzbarski  
Białuty Bialutten działdowski  
Biedaszki Biedasken kętrzyński później Groß Neuhof
Bielnik Drugi Bollwerk elbląski  
Biesowo Groß Bößau olsztyński  
Biesówko Klein Bößau olsztyński  
Biskupiec Bischofsburg olsztyński  
Bisztynek Bischofstein bartoszycki  
Boryty Boritten bartoszycki  
Braniewo Braunsberg braniewski  
Budry Buddern węgorzewski  
Burkat Borchersdorf działdowski  
Czarna Grobla Schwarzdamm elbląski w gm. Gronowo elbląskie
Czerniki Schwarzstein kętrzyński  
Czerwonka Rothfließ olsztyński  
Dąbrówno Gilgenburg ostródzki  
Dobre Miasto Guttstadt olsztyński  
Dobrocin Alt Bestendorf ostródzki  
Domarady Dompendehl bartoszycki  
Dorotowo Dorothowo / Darethen olsztyński  
Drogosze Groß Wolfsdorf kętrzyński
Dubeninki Dubeningken gołdapski 1938–1945 Dubeningen
Dylewko Elisenhof ostródzki  
Dylewo  Döhlau ostródzki  
Działdowo Soldau działdowski  
Dziurdziewo Dziurdziau nidzicki 1938–1945 Thalheim
Dźwierzuty Mensguth szczycieński  
Elbląg Elbing miasto Elbląg  
Elganowo Gilgenau szczycieński  
Ełk Lyck ełcki  
Franciszkowo Freudenthal iławski  
Frąknowo Frankenau nidzicki  
Frednowy Frödenau iławski  
Frombork Frauenburg braniewski  
Gardyny Groß Gardienen ostródzki  
Gierłoż Görlitz ostródzki  
Gierłoż Polska Groß Görlitz iławski  
Gietrzwałd Dietrichswalde olsztyński  
Giżycko Lötzen giżycki  
Gołdap Goldap gołdapski  
Górowo Iławeckie Landsberg bartoszycki  
Gromoty Gramten iławski  
Gronowo Grunau elbląski  
Gronowo Górne Grunau Höhe elbląski  
Grunwald Grünfelde ostródzki  
Gryźliny Grieslienen olsztyński  
Gumniska Wielkie Groß Rüppertswalde ostródzki  
Iława Deutsch Eylau iławski  
Janowo (Janów) Iwanken nidzicki  
Jedwabno Gedwangen szczycieński  
Jeziorany Seeburg olsztyński  
Kadyny Cadinen elbląski  
Kalinowo Kallinowen ełcki 16.07.1938-1945 Dreimühlen
Kanigowo Kandien nidzicki  
Karczowiska Górne Oberkerbswalde elbląski  
Kępa Rybacka Fischerskampe elbląski  
Kętrzyn Rastenburg kętrzyński  
Kisielice Freystadt (in Westpreußen) iławski  
Klewki Klaukendorf olsztyński  
Kołatek Schlagamühle (Schlaga-M) olsztyński  
Korsze Korschen kętrzyński  
Koszelewki Klein Koschlau działdowski  
Koszelewy Groß Koschlau działdowski  
Kowale Oleckie Kowahlen olecki
Kozłowo Koslau nidzicki  
Kot Omulefofen (Omulefoffen) szczycieński  
Kraskowo Schönfließ kętrzyński  
Kruklanki Kruglanken giżycki  
Kumielsk Kumilsko piski 1938–1945 Morgen
Kunki Kuchengut (Kunchengut) olsztyński  
Leszcz Heeselicht ostródzki  
Lidzbark Lautenburg działdowski  
Lidzbark Warmiński Heilsberg lidzbarski  
Lubawa Löbau iławski  
Lutek Luttken olsztyński  
Łabędnik Groß Schwansfeld bartoszycki  
Łysonie Lissuhnen (Lyssuhnen) piski  
Łyna Lahna nidzicki  
Malinówka Wielka Groß Malinowken ełcki 16.07.1938-1945 Großschmieden
Mamerki Mauerwald kętrzyński  
Mątyki Montig iławski  
Mielno Mühlen ostródzki  
Mierki Mörken olsztyński  
Mikołajki Nikolaiken mrągowski  
Miłakowo Liebstadt ostródzki  
Miłki Milken giżycki  
Miłomłyn Liebemühl ostródzki  
Młynary Mühlhausen elbląski  
Módłki Modlken nidzicki  
Morąg Mohrungen ostródzki  
Mrągowo Sensburg mrągowski  
Muszaki Muschaken nidzicki  
Myki Micken olsztyński  
Nadrowo Nadrau olsztyński  
Nakomiady Eichmedien kętrzyński  
Napiwoda Grünfließ nidzicki  
Nidzica Neidenburg nidzicki  
Nory Nordental olecki  
Nowa Pasłęka Neu Passarge braniewski  
Nowe Kawkowo Neu-Kockendorf olsztyński  
Nowe Miasto Lubawskie Neumark nowomiejski  
Nowy Dwór Neuhof szczycieński  
Nowy Dwór Elbląski Neuhof elbląski  
Ogrodzieniec Neudeck iławski  
Olecko Marggrabowa olecki 1928–1945 Treuburg
Oleśno Preußisch Königsdorf elbląski  
Olsztyn Allenstein miasto Olsztyn  
Olsztynek Hohenstein (in Ostpreußen) olsztyński  
Orłowo Orlau nidzicki  
Orneta Wormditt lidzbarski  
Orzysz Arys piski  
Ostróda Osterode ostródzki  
Pasłęk Preußisch Holland elbląski  
Pasym Passenheim szczycieński  
Pieckowo Pötschendorf kętrzyński  
Pieniężno Mehlsack braniewski  
Pisz Johannisburg piski  
Pluski Plautzig olsztyński  
Płośnica Heinrichsdorf działdowski  
Podgrodzie Neukirch Höhe elbląski  
Pozezdrze Possessern węgorzewski 1938–1945 Grossgarten
Prostki Prostken ełcki  
Raczki Elbląskie Unterkrebswalde elbląski  
Reszel Rössel kętrzyński  
Różany Alt Rosengart elbląski  
Rudzienice Raudnitz iławski  
Rutkowice Ruttkowitz działdowski  
Rydzewo Rydzewen giżycki 1927–1945 Rotwalde
Ryn Rhein giżycki  
Rzeck Ridbach olsztyński  
Samborowo Bergfriede ostródzki  
Sarnowo Scharnau nidzicki  
Sępopol Schippenbeil bartoszycki  
Sławka Wielka Groß Schläfken nidzicki  
Smolajny Schmolainen olsztyński  
Spychowo Poppen szczycieński  
Srokowo Drengfurt kętrzyński  
Stanowo Steenkendorf iławski  
Stare Dolno Alt Dollstadt elbląski  
Stare Gajdzie Alt Balluponen gołdapski 1938(?)-1945 Schanzenhöh
Stare Juchy Alt Jucha ełcki 18.08.1938-1945 Fließdorf
Stegny Steegen elbląski  
Stębark Tannenberg ostródzki  
Straduny Stradaunen ełcki  
Strzelniki Strzelnicken piski 1938–1945 Schützenau
Susz Rosenberg in Westpreußen iławski  
Swaderki Schwedrich olsztyński  
Świękity Adlig Schwenkitten lidzbarski  
Szczupliny Sczuplienen działdowski  
Szczytno Ortelsburg szczycieński  
Szeroki Bór Breitenheide piski  
Szeszki Seesken olecki  
Szkotowo Skottau nidzicki  
Szopy Aschbuden malborski  
Szymanki Schimanen szczycieński  
Szymany Gross Schimanen szczycieński  
Święta Lipka Heiligelinde kętrzyński  
Świętajno Schwentainen olecki  
Świętajno Schwentainen szczycieński 1938–1945 Altkirchen
Tolkmicko Tolkemit elbląski  
Tynwałd Tillwalde iławski  
Uzdowo Usdau działdowski  
Waplewo Waplitz olsztyński  
Węgorzewo Angerburg węgorzewski  
Wielbark Willenberg szczycieński  
Wieliczki Wielitzken olecki 1938–1945 Wallenrode
Wielki Łęck Groß Lensk działdowski  
Wiewiórka Susannenthal iławski  
Wipsowo Wieps olsztyński  
Witramowo Wittmannsdorf olsztyński  
Wojciechy Albrechtsdorf bartoszycki  
Wydminy Widminnen giżycki  
Wyszkowo Hohenfürst braniewski  
Zaborowo Saberau nidzicki  
Zalesie Kętrzyńskie Hinzenhof kętrzyński  
Zalewo Saalfeld iławski  
Zełwągi Selbongen mrągowski  
Zimna Woda Kaltenborn nidzicki  
Żytkiejmy Szittkehmen gołdapski stacja kolejowa Schittkehmen, od 16.07.1938r.Wehrkirchen